Yogyakarta – subiektywny przewodnik

Yogyakarta to miasto na wyspie Jawa w Indonezji. Położone jest mniej więcej w połowie drogi z Jakarty (stolicy Indonezji) a Bali. Trafiliśmy tam pod koniec lipca 2015.

Miasto wydawało się nam na początku bardzo chaotyczne (czyt. esencja Azji 😉 ). Trafiliśmy tam w szczycie sezonu (wakacje w Europie + koniec Ramadanu) i na ulicach widzieliśmy prawie tyle samo turystów, co miejscowych. Większość hoteli było zarezerwowanych, a restauracje przepełnione. Jednak tak łatwo nie da się nas zniechęcić! Wstawaliśmy skoro świt żeby wszystkie piękne miejsca mieć tylko dla siebie. Co nam się najbardziej podobało? Oto lista:

 

1. Podziemny meczet Sumur Gumuling – sekret Yogyakarty

To miejsce kryje w sobie tajemnicę. Nie każdy wie jak tam trafić, bo znaleźć wejście to nie lada sztuka. Budynek lekko wystaje na powierzchnię, ale schody do niego prowadzące znajdują się zupełnie gdzie indziej… Później jeszcze trzeba przejść tunelem… Ale więcej nie piszemy, bo zabierzemy Wam całą frajdę! 😉

 

2. Sieć uliczek na północnym krańcu ulicy Malioboro

Wąskie, poplątane, pełne kolorowego street artu i uśmiechniętych ludzi. Ryneczki, gdzie znajdzie się dosłownie wszystko od kury po laptopa , sklepy z pamiątkami, hotele, hoteliki i wielki gwar – Malioboro!

3. Taman Sari Water Castle

Wybudowany w XVIII wieku kompleks budynków przeznaczonych do celów relaksacyjnych, medytacyjnych i kąpielowych. Bardzo ciekawa architektura. Znajduje się w starej dzielnicy Kreton.

///////////////////////////////////////////////

 

Gdzie nocować?

W Yogyakarcie jest całe mnóstwo niskobudżetowych hoteli/hosteli, głównie przy Jalan Sosrovijayan i uliczkach od niej odchodzących (okolice Malioboro) oraz na Jalan Prawirotaman i uliczkach do niej równoległych. Hotele w okolicy Jalan Prawirotaman są oddalone od centrum o 3.5 km, ale jest tam znacznie spokojniej i taniej, a autobusy miejskie kursują co chwilę.

Wybierając się do Yogyakarty w lipcu – sierpniu pamiętajcie o wcześniejszym zarezerwowaniu sobie pokoju, bo tak jak my możecie mieć problemy ze znalezieniem noclegu (3 h marszu z plecakami od hotelu do hotelu i wszystko zajęte!). Jeśli jednak wolicie osobiście szukać hotelu będąc na miejscu i traficie tam w szczycie sezonu, to prędzej znajdziecie pokój przy Jalan Prawirotaman.

 

Ceny noclegów?

Zatrzymaliśmy się w hotelu na wchodnim krańcu Jalan Prawirotaman 3, nie pamiętamy jednak nazwy. Za 2-osobowych pokój z klimatyzacją, prywatną łazienką i śniadaniem (tosty+masło+dżem+kawa) płaciliśmy 160 tys. IDR. Pokoje z wiatrakami były wszystkie zajęte, ale kosztowały 120 tys IDR. Ceny hoteli w Yogyakarcie są niższe poza sezonem, zaczynają się od 80 tys. IDR za pokój 2-osobowy z wiatrakiem i dzieloną łazienką.

 

Gdzie jeść?

Najwięcej restauracji znajduje się przy skupiskach hoteli, czyli Jalan Malioboro i Prawirotaman. Jedzenie jest bardzo tanie, od 10 tys IDR za obiad.

tempe indonesia
Tempe – nasze ulubione danie w Indonezji

 

Transport publiczny?

Autobusy miejskie TransJogja to jedne z najlepszych i najtańszych publicznych środków transportu jakie widzieliśmy w Azji. Kursują po całym mieście w godzinach 5.30-21.30. Są klimatyzowane i całkiem czyste. Jeden przejazd (również z przesiadkami) to koszt 3600 IDR. Bilety można zakupić na przystankach u sprzedawców biletów (doskonale rozumieją angielski!). Autobusy kursują na 6 trasach. Więcej informacji znajdziecie tu

Oczywiście możecie bez problemu znaleźć też becaki, czyli trójkołowe rowery i siedzeniem z przodu. Pan pedałuje, a Wy się relaksujecie i oglądacie miasto. 😉 Są jednak trochę droższe niż autobusy i cena zależy od Waszych umiejętności negocjacyjnych.

becak indonezja
Becak – popularny w Indonezji, trójkołowy pojazd

 

 

Jakie kupić pamiątki i gdzie je znaleźć?

Yogyakarta jest wg nas najlepszym miejscem w Indonezji do zakupu pamiątek. Wybór jest ogromny, a ceny o wiele niższe niż np.na Bali. Sklepy z pamiątkami znajdują się głównie na północnym krańcu ulicy Malioboro. Typowo indonezyjskie pamiątki to:

  • wayang kulit, czyli skórzane lalki do teatru cieni;
  • wayang golek, czyli drewniane lalki teatralne z ruchomymi rękoma;
  • batik, czyli kolorowe tkaniny farbowane specjalną techniką;
  • drewniane, ozdobne maski;
  • skórzane zakładki do książek z wypalanymi wzorami.

My niestety nie mamy za bardzo miejsca na pamiątki w naszych plecakach, ale stworzyliśmy w głowie listę miejsc, do których musimy wrócić jak w przyszłości będziemy urządzać nasze mieszkanie – Yogyakarta jest w czołówce (zaraz po Varanasi w Indiach! 🙂 ).

pamiatki indonezja
W sklepie z pamiątkami 😀

 

Wybieracie się do Yogyakarty? A może już tam byliście i chcielibyście coś dodać?