Europejskie stolice przyciągają do siebie turystów nie tylko z kontynentu, ale i z innych części świata, którzy chętnie poznają ich historie i krajobrazy. Jedną z tych stolic jest Bruksela, główne miasto Belgii. Nie jest się pewnym, co zobaczyć w Brukseli? Coś dla siebie znajdą tu i miłośnicy architektury, i sztuki, i rozrywki.

Historia i ciekawość

Miejsca, do których najczęściej garną się turyści, to nie tylko te, które pokazują kawałek historii, ale też te, które wyróżniają to miasto na tle innych.

  1. Wzgórze Treurenberg to miejsce, na którym wznosi się gotycka katedra świętego Michała i świętej Guduli, a słynie z charakterystycznych dwóch wież, które stanowią o jego rozpoznawalności.[
  2. Manneken Pis – niewielka figurka będąca symbolem miasta stanowi również obowiązkowy punkt podczas zwiedzania. Rzeźba pochodzi z XVII wieku, często jest przystrajana z okazji różnych imprez i uroczystości.
  3. Atomium przyciąga do siebie nie tylko miłośników fizyki, ale też sztuki, bowiem jest to nic innego, jak monumentalny model kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy. Powstał na potrzebny Wystawy Światowej w 1958 roku i stanowi niezwykły hołd dla belgijskiego przemysłu. Symbolizuje szybki rozwój przemysłu ciężkiego. Model ten na stałe wpisał się w podmiejski krajobraz Brukseli, stając przy tym jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.
  4. Komiksowe miasto to nic innego, jak wielkie murale poświęcone bohaterom komiksów, między innymi Asteriksowi i Obeliksowi czy też Tin Tinowi. Belgia słynie bowiem z komiksów – w żadnym innym kraju nie ma tylu twórców komiksów w przeliczeniu na mieszkańca, ilu tutaj!
  5. Cinquantenaire to postmodernistyczna i kontrowersyjna część miasta, gdzie zobaczyć można wiele ciekawych budowli – między innymi Charlemagne, czyli siedzibę Komisji Europejskiej, jak i Parlament Europejski – a podczas spaceru między nimi zobaczyć i przystanąć przed licznymi pomnikami oraz rzeźbami. Jeżeli pragnie się odpoczynku, zażyć go można w parku Cinquantenaire.