Ubud to malownicze miasto położone na indonezyjskiej wyspie Bali. Co roku przyciąga mnóstwo turystów, których zachwyca egzotyczna przyroda i historia tego miejsca. Jeśli szukasz prawdziwego raju na ziemi, to podroż tam jest naprawdę dobrym pomysłem. Wiele osób zastanawia się, co warto zobaczyć w Ubud, a my spieszymy z odpowiedzią. Oto nasze sugestie.

Ubud – coś dla mieszczuchów

Jeśli z każdej wyprawy lubisz przywozić pamiątki niekoniecznie te standardowe, ale związane z daną kulturą to z pewnością musisz zacząć od jednej z dwóch głównych ulic w Ubud, czyli Monkey Forest Road. Tu możesz dobrze zjeść, a przy okazji zakupić sukienkę lub koszulę w stylu boho. Taka pamiątka jest praktyczna i zawsze będzie przypominać o egzotycznej wycieczce. Oczywiście jeśli interesują Cię tekstylia i inne pamiątki możesz wybrać się również na targ w centrum Ubud. Tutaj można zakupić plecione torebki, a także tuniki, chusty i inne dodatki.

Ubud – obcowanie z przyrodą i karmienie małpek

Monkey Forest to miejsce w Ubud, które koniecznie musisz zobaczyć. Przy wejściu można kupić kiść bananów i karmić nimi małpki. Zachowanie tych zwierząt jest czasami nieprzewidywalne i na pewno nie będzie to tak monotonna atrakcja jak karmienie kaczek. Można natrafić na walki i waśni pomiędzy małpkami. Do tego można zobaczyć małe z matką. Tutaj trzeba uważać, gdyż matki bywają agresywne. Na pewno jednak takiej atrakcji nie znajdziesz nigdzie indziej. No dobrze może w Azji jest częstsza, wszak i w Indiach znajdziemy małpie sanktuaria, jednak dla Europejczyków to prawdziwa gratka. Pamiętaj tylko, by wchodząc do lasu schować wszystko, co cenne, a najlepiej nie zabierać tego ze sobą, gdyż małpki są niezłymi złodziejami i możemy pozbyć się np. drogiego zegarka albo innej biżuterii. Wstęp do lasu kosztuje jakieś 10 zł i warto kupić kiść bananów, by małpy nie zainteresowały się zawartością plecaka, choć i tak nie ma takiej pewności…

Ubud - małpa

Ubud – zapoznaj się z tutejszą kulturą taneczną

W Ubud Palace co wieczór odbywają się tradycyjne ludowe tańce. Takie pokazy są płatne, a bilety można kupić na ulicach miast. Można podziwiać nie tylko taniec, ale również makijaże i tradycyjne stroje tancerek. Warto na wieczorny pokaz przyjść wcześniej, aby zająć sobie dobre miejsce.

Ubud

Ubud – podziwiaj tutejszych artystów i rzemieślników

Technika Batiku wywodzi się właśnie z Bali. To technika malarska, która polega na nakładaniu wosku na tkaninę i kąpieli w barwniku. W ten sposób na tkaninie odciskane są wzory, gdyż zafarbowane zostają jedynie te miejsca, które nie zostały pokryte woskiem. Można tej jakże ciekawej techniki uczyć się w Widya’s Batik lub Five Art Studio na specjalnych warsztatach. To także sposób na ciekawe spędzenie czasu w Ubud.

Ubud rzemieślnicy

Ubud – obejrzyj świątynię Saraswati

Jedną z atrakcji Ubud jest połozona w centrum świątynia Saraswati. Otoczona jest zewsząd lotosami, a właściwie wodnym ogrodem pełnym kwiatów lotosu, co robi bardzo duże wrażenie. Oczywiście poświęcona jest wywodzącej się z religii hinduistycznej bogini Saraswati, która jest patronką nauki, sztuki i muzyki. Można tu podziwiać trzy bogato zdobione bramy, a także postaci hinduskiej mitologii zbudowane z wulkanicznego tufu.Tu również można wieczorem zobaczyć pokaz tradycyjnego balijskiego tańca. Po zwiedzaniu można wybrać się do położonej tuż obok restauracji.

Ubud świątynia

Ubud – odpręż się w SPA

Na Bali nie brakuje ośrodków SPA i z tego słynie ten zakątek. Dlatego wybierając się do Ubud koniecznie musisz zakosztować tutejszego masażu. Bardzo oblegane miejsce znajdziesz w centrum. Zdecydowanie warto się tam dostać, jednak zwykle trzeba zapisać się wcześniej, gdyż chętnych jest naprawdę dużo. To miejsce nazywa się Shambala Spa i położone jest w uliczce odchodzącej od Monkey Forest Road.

Ubud SPA

Ubud – podążaj za smakami

Jeśli chcesz być jak bohaterka filmu “Jedz, módl się i kochaj”, która także wybrała się na Bali, to koniecznie musisz zakosztować tutejszej kuchni. Świetną i polecaną przez turystów restaurację znajdziesz w centrum Ubud i nazywa się Melting Wok Warung. Warto wiedzieć, że warung to po prostu knajpa na ulicy. Tajskiej kuchni skosztujesz w Warung Siam, np. podawanego na wodorostach pad-thai. W Makan Bu Rus zjesz indonezyjskie dania po indonezyjsku, czyli siedząc na poduszkach na ziemi, ale możesz też skorzystać z niskich stoliczków, jeśli ta forma spozywania posiłku Ci nie odpowiada. Na pewno musisz skosztować tradycyjnego mie goreng albo nasi goreng oraz koktajlu z papai lub awokado. Choć nazwy brzmią egzotycznie to nasi goreng to smażony ryż z kurczakiem i warzywami. Warto skosztować również Sata Ayam, czyli szaszłyka z kurczaka w sosie orzechowym podanego z ryżem. Ikan Bakar to z kolei gratka dla miłośników ryb, czyli ryba z grilla. Takie posiłki będą zdrowe i pożywne.

Ubud – wspieraj pracę tutejszych artystów

Jeśli sztuka naprawdę Cię interesuje możesz obserwować jak wygląda praca w tutejszych galeriach, a nawet zakupić dzieła sztuki. Ubud słynie z najlepszych artystów, zarówno malarzy, rzeźbiarzy, jak i złotników. Nawet kupując dużą rzeźbę można to zrobić bez wysiłku, gdyż wystarczy złożyć zamówienie i zapłacić, a towar zostanie przesłany pod wskazany adres i może dotrzeć do mieszkania jeszcze zanim wrócimy z wakacji.

 

Ubud – najdroższa kawa świata i pola ryżowe

Będąc w Ubud warto wybrać się na znajdujące się nieopodal pola ryżowe. Tarasy ryżowe Tegallalang robią niesamowite wrażenie. Można również zobaczyć jak wygląda praca balijskich rolników. Bali to także miejsce, które słynie z najdroższej kawy na świecie, czyli Kopi Luwak. Pozyskiwana jest ona z odchodów łaskuna, który żywi się tylko i wyłącznie ziarnami kawy. Potem kawa jest palona i mielona, a na rynku osiąga astronomiczne ceny. Choć to niesamowita gratka, to warto pamiętać, że jak w przypadku każdego biznesu niestety cierpią na tym zwierzęta. Owe łaskuny nie jedzą nic poza kawą, a ich dieta powinna być bardziej urozmaicona, choć kawa rzeczywiście stanowi jej część. To odbija się na zdrowiu tych sympatycznych skądinąd stworzeń.

Ubud to moc atrakcji i na pewno warto się tam wybrać, gdyż to znacznie więcej niż tylko błogie lenistwo.