Japonia jest niewątpliwie państwem do którego warto się wybrać. Objazdowa podróż po Japonii pozwoli lepiej poznać tamtejszą kulturę, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na niekonwencjonalne zwiedzanie, czyli noclegi poza hotelami, a także stołowanie się w tamtejszych piekarniach, małych sklepikach czy podróżowanie rowerem lub pociągiem. Brzmi ciekawie? Zatem przeczytaj nasz poradnik: tanio po Japonii, czyli jak obniżyć koszty podróży?

Kluczowa sprawa, czyli co z noclegami?

Już sama podróż do Japonii do tanich nie należy, choć oczywiście możesz znacznie wcześniej zaplanować lot samolotem i zaoszczędzić, wszak bywają oferty promocyjne na ten kierunek podróży. Jednak gdy już się tam znajdziesz okazuje się, że noclegi są bardzo drogie i sięgają ceny 900-1000 złotych od osoby. Zatem trzeba znaleźć jakąś alternatywę wcześniej. Warto wiedzieć, że w Japonii spanie pod chmurką jest legalne, a ponieważ jest tam bardzo bezpiecznie namiot można rozbić nawet w parku. Oczywiście są również wyznaczone strefy, gdzie można skorzystać z kempingu. Na pewno jest to znacznie tańsze rozwiązanie od hotelu. Koszt wynosi od 500 do 1000 jenów za osobę. Miejscem, gdzie możesz się wyspać, jeśli podróżujesz samotnie są Manga Cafes. Tak to kawiarenki internetowe, gdzie dostępne są pokoje z sofą lub bez sofy, z TV, PC, a nawet łazienki z prysznicami i automaty z piciem i jedzeniem. Są otwarte całą dobę, a ceny zaczynają się od 2000 jenów za 8 godzin od osoby. Popularne są także Love Hotels, czyli hotele dla par na godziny. Pokoje są w nich nie tylko przestronne, ale i czyste, zatem nie mają nic wspólnego z obskurnymi motelami. Jak to w Japonii gwarantowany jest wysoki standard, czyli klimatyzacja, telewizor, a nawet jacuzzi. Do dyspozycji jest mikrofalówka, lodówka, a także kosmetyki hotelowe. tutaj płacisz za nocleg kartą w automacie, a do pokoju dostajesz się naciskając guzik. Nierzadko nie ma tu nawet widocznej obsługi. Jest również tańsza opcja, a właściwie najtańsza, a mianowicie couchsurfing. Jak wiadomo społeczność ta oferuje sobie wzajemnie darmowe noclegi w swoich prywatnych mieszkaniach. Nie brakuje również zarejestrowanych w portalu Japończyków. Warto dla gospodarza mieć upominek, co jest dobrze widziane. Najlepiej kupić coś polskiego, np. regionalną pamiątkę. Japończycy bardzo lubią wszelkie drobiazgi, nawet pocztówki. Można także skorzystać z portalu Airbnb tutaj ludzie z całego świata oferują mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Ceny są bardzo różne, ale na pewno zapłacisz znacznie mniej niż za hotel.

Japonia tanio

Jak przemieszczać się po Japonii?

Wybierając Japonię na cel swojej podroży najlepiej zdecydować się na wycieczkę objazdową, aby zobaczyć więcej zakątków tego pięknego kraju. Można poprzez stronę internetową zakupić rower, który potem bardzo łatwo można odsprzedać za tą samą cenę w Japonii. To popularny wśród turystów i najtańszy transport. Warto w celu zakupu zajrzeć na stronę craiglist. Jeśli jednak nie jesteś najlepszym kolarzem masz inne tanie opcje. Najtańsze w Japonii są autobusy. 15 tys. jenów zapłacisz za bilet tygodniowy. Ceny za samolot w jedną stronę zaczynają się od 3 tys. jenów. Najbardziej rekomendowane są jednak specjalne bilety turystyczne na super szybkie japońskie pociągi. W normalnych warunkach to bardzo drogi środek transportu, dlatego o zakup takiego biletu trzeba postarać się przed wyjazdem. Warto tutaj przytoczyć prosty przykład. Bilet w jedną stronę z Kioto do Tokio to koszt ponad 13 tys. jenów. Z kolei kupując Japan Rail Pass na siedem dni zapłacisz dwa razy tyle, ale możesz jeździć po Japonii bez ograniczeń przez 7 dni. Są jeszcze bilety 14 dniowe i 21 dniowe. Bilety czasowe można zakupić również na dany region, jeśli tylko ten mamy zamiar zwiedzać, np. JR Kansai Pass. Tych nie trzeba rezerwować wcześniej i można zakupić je na miejscu. W Japonii są dostępne również specjalne bilety wakacyjne, w okresie wakacji szkolnych, których cena jest najniższa. To zaledwie kilkanaście tysięcy jenów na 5 dni, bez ograniczeń. Wybierając się latem warto wiedzieć, że takie bilety dostępne są w sprzedaży od 1 lipca do 31 sierpnia, natomiast ważne są w okresie od 20 lipca do 10 września, kiedy trwają wakacje letnie. Warto wiedzieć, że w Japonii są jeszcze wakacje wiosenne i zimowe. Te pierwsze przypadają od 1 marca do 10 kwietnia, a drugie od 10 grudnia do 10 stycznia i wtedy również można korzystać z tanich biletów kolejowych. Mamy jeszcze jedną propozycję, a mianowicie podróż autostopem. Trzeba wiedzieć, że Japończycy są niezwykle skorzy do pomocy i bardzo chętnie zabierają autostopowiczów z zagranicy. Można zatem dostać się w wybrane miejsce nie ponosząc żadnych kosztów.

podróż do japonii

Jedzenie, czyli jak na nim zaoszczędzić?

Jak wiadomo Japonia słynie z pysznej i zdrowej kuchni, dlatego oszczędzanie i nie pójście choć raz do restauracji będzie dużym zawodem. Zatem warto zostawić sobie nieco środków, by choć raz zaszaleć. Jednak przez większość podróży można korzystać z lokalnych sklepów, supermarketów i piekarni. W lokalnych sklepikach można zakupić świeże onigiri, czyli ryż zawinięty w wodorosty nori w kształcie trójkąta z mięsnym nadzieniem. Dostępne są także zestawy sushi, a nawet chińskie zupki. Można w supermarkecie kupić gotowe zestawy śniadaniowe. W supermarketach w miastach, a także większości małych sklepów dostępne są mikrofalówki, gdzie można od razu po zakupie podgrzać jedzenie, co proponują sami sprzedawcy. Ponadto w sklepikach zawsze można skorzystać z darmowego wrzątku, by choćby zalać zupkę chińską. Zatem mamy niemal luksusowe warunki. Warto wiedzieć, że w Japonii po 19 w supermarketach organizowane są wyprzedaże, gdzie gotowe zestawy obiadowe można zakupić nawet za 100 jenów. W piekarni, gdzie przygotowywane są wypieki na miejscu można skosztować takich rarytasów jak bułka z ziemniakami i majonezem za 200 jenów. Będąc w Japonii nie można nie wybrać się do prawdziwego sushi baru. Ten, kto grał w grę sushi i prowadził wirtualnie taki bar wie na czym polega tam zamawianie jedzenia. Otóż gotowe porcje sushi przesuwają się na talerzykach na taśmie, a Tobie nie pozostaje nic innego jak wziąć wybrany talerzyk i spałaszować zawartość. Możesz zjeść tyle ile zmieści Ci się w żołądku, a na koniec kelnerka podliczy Twój rachunek według koloru talerzyków. Prawda, że proste? Musisz pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, która w zasadzie jako osobie oszczędnej bardzo Ci się spodoba. W restauracjach ani barach nie możesz dawać żadnych napiwków kelnerom. W Japonii jest to obraźliwe i nie można tego robić.

Co warto zwiedzić podczas podróży do Japonii, by nie stracić fortuny?

Choć to może wydawać się nieprawdopodobne, to nawet w Japonii dostępne są darmowe atrakcje. Większość świątyń można obejrzeć za darmo, ponadto również wiele ogrodów japońskich można podziwiać bez wydawania jenów. W Tokyo na pewno powinieneś wybrać się na darmowe punkty widokowe w Tokyo Metropolitan Government Building. Jeśli jesteś miłośnikiem elektroniki i chcesz sprawdzić jakie nowinki dostępne są w tutejszych sklepach możesz odwiedzić dzielnicę Akihabara. Na ulicy Takeshita możesz liczyć na darmową rozrywkę w postaci podziwiania dziwnych i nietuzinkowych stylizacji młodych Japończyków należących do różnych subkultur. Do Muzeum Sumo czy East Gardens także wejdziesz za darmo. W Kioto na pewno warto zobaczyć las bambusowy w Arashiyama, Kyoto Imperial Palace, Sento Palas, buddyjską świątynię Chion-in, Maruyama Park. Udając się do Nara nie możesz nie odwiedzić parku z oswojonymi jeleniami, czyli Nara Park. Za darmo zobaczysz także ogród Yoshiken, czy Nara Imperial Palace, które co ciekawe jest darmowy jedynie dla obcokrajowców. W Osace warto zobaczyć Świątynię Tenmangu, a także Minoo Park. W Hakone będziesz podziwiać świątynię shinto na brzegu jeziora, a także wulkaniczne tereny z widokiem na Mt. Fuji, czyli Owakudani. Na Mt. Fuji możesz wejść za darmo, trekking jest darmowy. W Hiroshimie bez opłat za wstęp zobaczysz Hiroshima Peace Memorial Park, czyli park poświęcony ofiarom ataku atomowego na Hiroshimę, a także buddyjską świątynię Daisho-in, czy muzeum samochodów Mazda. Idąc ścieżką motoryzacyjną w Nagoya zobaczysz Muzeum marki Toyota, czyli Toyota Kaikan Museum czy świątynię buddyjską Osu Kannon.

Gdzie kupować pamiątki i co z telefonem komórkowym w Japonii?

Co ważne w Japonii zakupisz również tanie pamiątki, gdyż są tu np. sklepy sieci Daiso, gdzie dostępne są produkty wyłącznie produkcji japońskiej i to za niewielkie pieniądze od 100 jenów. W Japonii dostęp do internetu jest powszechny, wiele jest też hot-spotów, jednak trzeba wiedzieć, że należy zakupić japońską kartę SIM, gdyż nasza nie będzie działać w Japonii. Według Japońskiego prawa tylko rezydenci mają prawo posiadania karty SIM z możliwością wykonywania połączeń. Zatem możliwe będzie jedynie korzystanie z Internetu bądź odbieranie połączeń. Oczywiście można rozmawiać za pośrednictwem Internetu. Taka karta jest bardzo pomocna, gdyż można korzystać z Google Translate, który w Japonii jest wręcz niezbędny. Jedna z takich kart sim to np. Travel Japan Sim.